Krawężniki granitowe

Krawężniki granitowe są typowym elementem stosowanym do wykańczania i zabezpieczania jezdni, oddzielając go od chodników np. z kostki z granitu, płyt granitowych chodnikowych. Krawężniki z granitu wytyczają linie ściekowe dla wody deszczowej. Oferowane przez naszą firmę Swada Granit wyroby z granitu są produkowane tylko w Polsce ze Strzegomskiego granitu. Dzięki doskonałym parametrom technicznym, takim jak nasiąkliwość i odporność na warunki atmosferyczne, oferowane przez naszą firmę granitowe krawężniki wykorzystuje się jako materiał wykończeniowy przy budowie dróg, ulic, mostów, parkingów.

Krawężniki kamienne
Krawężniki granitowe 15×30

Krawężniki granitowe cechują się dużą twardością, co gwarantuje wysoką wytrzymałość na uderzenia. Są doskonałym izolatorem przed wilgocią, przy czym pozwalają na ładne i estetyczne wykończenie podjazdów. Oferowane przez Swada Granit krawężniki kamienne spełnią wszystkie normy oraz posiada aktualne badania wytrzymałościowe.

W naszej ofercie znajduję się szeroka gama krawężników granitowych:

– krawężnik granitowy mostowy,

– krawężnik granitowy peronowy,

– krawężnik granitowy łukowy,

– krawężnik granitowy drogowy,

– krawężnik granitowy uliczny,

– krawężnik granitowy trapezowy,

– wiele innych, również na indywidualne zamówienia.

Wszystkie oferowane przez Swada Granit krawężniki granitowe dostępne są w standardowych wymiarach i długościach od 80-120 cm. Na życzenie klienta mogą mieć strukturę groszkowaną bądź paskowaną, dowolną długość oraz dowolne wymiary. Są sprzedawane na metry bieżące, zapakowane na palety i gotowe do transportu.

Najpopularniejsze krawężniki granitowe stosowane w budownictwie drogowym to: krawężniki granitowe 15/30, krawężniki granitowe 25/30 i krawężniki granitowe 20/30.

Krawężnik granitowy drogowy 15/30 waga 1 mb to około 120 kg, paleta to około 12-15 mb, na ciężarówkę wchodzi 200 mb. Krawężnik granitowy drogowy 25/30 waga 1 mb to około 200 kg, paleta to około 6 – 8 mb, na ciężarówkę wchodzi ok 120 mb. Krawężnik granitowy drogowy 20/30 waga 1 mb to około 160 kg, paleta to około 8-10 mb, na ciężarówkę wchodzi ok. 150 mb. Wszystkie krawężniki granitowe są pakowane na palety, pospinane i gotowe do transportu.

 Krawężniki kamienne – ile ważą?

Krawężniki granitowe mogą mieć różne długości i wagę. Przyjmuje się, że w standardzie mają długości od 80 do 120 cm niezależnie od rodzaju, a ich waga uzależniona jest od ich wielkości. Waga krawężnika granitowego jest uzależniona od jego wymiarów. Ciężar właściwy granitu wynosi około 2,7g/cm³ = 2,7kg/dm³ = 2,7t/m³. Aby obliczyć ciężar danego krawężnika granitowego, należy pomnożyć przez siebie jego trzy wymiary tj. wysokość x, szerokość y, długość z i to wszystko razy ciężar właściwy granitu, czyli 2,7 (X * Y * Z * 2,7 = waga danego elementu).

Poniższa tabela przedstawia typy krawężnika granitowego, jego wymiary oraz wagę.

Krawężniki granitowe

Szerokość

w cm

Wysokość

w cm

Długość

w cm

Waga

1mb

A1

30 25 70-130 190 kg
A2 18 25 70-130

115 kg

A3

18 30 70-130

138 kg

A4

15 25 70-130

96 kg

A5 15 30 70-130

115 kg

F10 20 30 70-130

155 kg

Krawężnik granitowy łukowy

Krawężniki granitowe łukowe są jednym z podstawowych elementów wykończeniowych, pozwalającym na płynne kształtowanie dróg i chodników z kostki z granitu. Oferowane przez nas krawężniki granitowe łukowe podobnie jak krawężniki proste produkowane są w Polsce, tylko ze Strzegomskiego granitu. Jako że parametry mają takie same jak krawężniki granitowe proste, głównie wykorzystywane są w budownictwie drogowym na ronda, wszelkiego rodzaju zatoczki i wysepki dla pieszych. Mogą być również stosowane jako wykończenie dla kostki z granitu przy zabudowach jednorodzinnych, wjazdach i wyjazdach z posesji i w ogrodzie, do pojedynczych drzewek, studni itp.

Krawężniki granitowe łukowe – dane techniczne

Tabela przedstawiająca ilość krawężnika kamiennego potrzebnego do wykonania pełnego okręgu w zależności od jego promienia:

Promień R Pełen okrąg Półokrąg
0,50 m 3,14 m 1,57 m
0,75 m 4,71 m 2,35 m
1,00 m 6,28 m 3,14 m
1,50 m 9,42 m 4,71 m
2,00 m 12,56 m 6,28 m
2,50 m 15,70 m 7,85 m
3,00 m 18,84 m 9,42 m
3,50 m 21,98 m 10,99 m
4,00 m 25,12 m 12,56 m
4,50 m 28,26 m 14,13 m
5,00 m 31,40 m 15,70 m
6,00 m 37,68 m 18,84 m
8,00 m 50,24 m 25,12 m
10,00 m 62,80 m 31,40 m

Krawężnik granitowy łukowy jest dostępny w standardowych wymiarach, występuje w odcinkach 60-130, jest sprzedawany na metry bieżące. Oferujemy krawężnik kamienny o łukach zewnętrznych i wewnętrznych. Jest sprzedawany na metry bieżące po łuku, pakowany na palecie gotowy do transportu.

Krawężnik kamienny – cena

Cena krawężników granitowych jest uzależniona od wielu czynników. Cena krawężnika granitowego zależy również od sezonowości, w którym chcemy go kupić. Przede wszystkim od wielkości krawężnika, (w ofercie posiadamy wszystkie typy), od jego promienia (w przypadku krawężnika łukowego), od ilości zamówionego krawężnika, form płatności i terminów realizacji. Na życzenie klienta organizujemy transport i możemy podać cenę krawężnika granitowego wraz z transportem. Zapraszamy do zakładki kontakt celem składania zapytań cenowych.

Granitowe krawężniki – dlaczego my?

Firma Swada Granit gwarantuje Państwu granitowe krawężniki kamienne uliczne, drogowe, mostowe, trapezowe, łukowe zgodne ze wszystkimi obowiązującymi normami, wykonane tylko ze Strzegomskiego granitu (nie chiński). Wysoka jakość, konkurencyjne ceny, szybkie i terminowe dostawy oraz zadowolenie klienta są dla nas priorytetem. Wyspecjalizowaliśmy się w sprzedaży i dostarczaniu tego niezwykle trwałego i praktycznie niezniszczalnego wyrobu. Elastyczność pod każdym względem, szybkość i kompleksowość realizacji zamówień stawiamy na pierwszym miejscu.

Zachęcamy do składania zapytań ofertowych.

Krawężniki granitowe: Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Z czego jest zrobiony i jak powstaje krawężnik granitowy?

Jak sama nazwa wskazuje, krawężnik granitowy produkowany jest ze złóż granitu, który wydobywany w Polsce. Wydobywane bloki granitowe są przecinane na płyty przez traki linowe przy użyciu lin diamentowych. Następnie uzyskane płyty granitowe są promieniowane i trafiają do dalszej obróbki na maszyny zwane cyrkularkami. Tam płyta granitowa jest przecinana na żądaną szerokość i długość, docinany jest skos, a następnie skos krawężnika granitowego jest promieniowany. Tak powstały krawężnik z granitu jest pakowany na palety i trafia do klienta.

Jakie są rodzaje krawężnika granitowego?

Wbrew pozorom mamy wiele rodzajów krawężnika granitowego. Różnią się one wymiarami, kształtem, skosem, promieniem (krawężnik granitowy łukowy), są również krawężniki z otworami na kotwy i całkiem skośnie. Najbardziej popularne krawężniki to:

Jaki skos ma krawężnik granitowy?

Każdy granitowy krawężnik stosowany w budownictwie drogowym ma skos. Wyrób z granitu, który nie posiada skosu to opornik granitowy. O skosie, jaki jest docinany w krawężniku granitowym, decydują polskie i europejskie normy, bądź klient, na którego życzenie możemy dociąć praktycznie każdy skos. Poniżej najpopularniejsze krawężniki ze skosem:

  • Krawężnik kamienny 15×30 i krawężnik kamienny 15×25 są ze skosem 3/12. Góra krawężnika po ścięciu ma 12 cm szerokości, biegnąc ku dołowi, na odcinku 12 cm rozszerza się do 15 cm i tak do samego spodu, który również ma 15 cm.
  • Krawężnik kamienny 20×30 ma skos 4/12. Góra tego krawężnika to 16 cm, poniżej na odcinku 12 cm rozszerza się do 20 cm i tak do spodu.
  • Krawężniki mostowe – tu występuje skos 2/2.

Granitowe krawężniki – czy posiadają deklarację zgodności?

Wszystkie produkowane krawężniki kamienne są zgodne z polskimi jak i europejskimi normami. Do każdego zakupionego krawężnika wystawiamy podpisaną deklarację zgodności.

Krawężnik granitowy drogowy – jak układać?

Przed budową drogi, jezdni, ścieżki czy też przydomowej alejki układanej z kostki granitowej, z płyt granitowych, czy też wylanej z asfaltu, powinniśmy zacząć od ułożenia krawężnika granitowego. Będzie on służył jako opór dla zastosowanego przez nas materiału i będzie oddzielał on drogę, jezdnię, czy alejkę od chodnika, bądź pasa zieleni. Zanim jednak zabierzemy się do układania krawężnika drogowego, musimy przygotować poziomy i rozciągnąć linkę. Następnie, na warstwie chudziaka (chudy beton) lub na podsypce piaskowo-cementowej, układamy krawężnik drogowy granitowy wzdłuż wcześniej przygotowanej linii. Ostatnim etapem jest obustronne obsypanie zaprawą do połowy jego wysokości.

Oferta oraz podane ceny mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art. 66 par.1 Kodeksu Cywilnego. Swada Granit zastrzega sobie prawo do zmiany cen oraz opisywanych na niniejszej stronie usług.