Układanie kostki granitowej — krok po kroku

Brukowa kostka granitowa to naturalny produkt premium, który oprócz dobrego wyglądu oferuje doskonałe parametry wytrzymałościowe. Układanie kostki brukowej z granitu nie wydaje się specjalnie skomplikowane. Do przygotowania powierzchni wystarczy proste korytowanie i odpowiednia warstwa podsypki oraz kruszywa, zagęszczona we właściwy sposób. Aby ułatwić sobie zadanie, można też zastosować suchy beton i nowoczesne zaprawy fugowe. 

Granitowe kostki brukowe — rodzaje i akcesoria

W naszej ofercie znajduje się kilka produktów, które można wykorzystać do tworzenia wzorów i aranżowania bukowanych powierzchni w różnorodny sposób. Granitowa kostka brukowa oraz elementy do wykańczania elewacji i powierzchni we wnętrzach to doskonałe rozwiązanie, które zapewni spójną estetykę. Efektowny Naturalny kamień sprawdzi się w każdym obiekcie i budynku. Jakie produkty i akcesoria z granitu cieszą się największym zainteresowaniem?

  • Kostka z granitu – jest dostępna w różnych rozmiarach. Można dobrać elegancką kostkę na podjazd, podwórko czy do ogrodu. Oferujemy też większe rozmiary oraz granitowe krawężniki drogowe, które sprawdzą się na miejskich deptakach i drogach publicznych.
  • Krawężnik granitowy – obrzeże, które sprawdzi się także w przypadku mocno obciążonych nawierzchni i parkingów. Dostępne są granitowe krawężniki proste, trapezowe i łukowe.
  • Płyty granitowe – w tym płyty granitowe chodnikowe, płomieniowane i polerowane można wykorzystać do układania chodników, wykańczania posadzek we wnętrzach oraz jako materiał wykończeniowy na elewacje.
  • Boniówka granitowa – jest modnym materiałem wykorzystywanym jako warstwa wykończeniowa elewacji budynków, płotów i murowanych konstrukcji bram. Oprócz boniówki granitowej na elewacje można też stosować zwykłe płyty granitowe.

Jak ułożyć kostkę granitową — przygotowanie podłoża

Układanie kostki granitowej trzeba poprzedzić przygotowaniem podłoża. Grubość warstw podsypki i kruszywa dobiera się do warunków w miejscu realizacji prac i planowanego obciążenia bruku. Dobrym sposobem na przygotowanie podłoża jest też ułożenie warstwy suchego betonu. Suchy beton dodatkowo poziomuje powierzchnię i ją wzmacnia.

Układanie kostki granitowej na suchym betonie

Dobierając beton o odpowiedniej wytrzymałości, można dopasować nośność brukowanej nawierzchni do planowanego obciążenia. Dzięki temu z łatwości przygotujesz podłoże pod kostkę granitową na podjazd dla samochodów osobowych, autobusów i pojazdów ciężarowych. Suchy beton ułatwia też układanie i klinowanie kostki granitowej. Sprawdza się również, jako materiał ustalający obrzeża.

Kostka granitowa wzory układania — jakie są możliwości?

Granitowa kostka brukowa to materiał, dzięki któremu można odwzorować praktycznie dowolny wzór. Dzięki temu każdy może wykonać indywidualny projekt dopasowany do aranżacji przestrzeni, architektury i własnych preferencji oraz potrzeb użytkowych. Jako najczęściej stosowane wzory wskazać można klasyczny wzór rzymski, łuki i okręgi oraz proste wzory typu rzędówka. 

Popularne wzory układania kostki granitowej

  • Okręgi z kostki granitowej kostka granitowa pozwala odwzorować okręg lub część okręgu o dowolnej średnicy. Dostępne są też obrzeża w formie krawężników łukowych.
  • Układy rzędowe – proste i prostokątne to klasyczny wzór stosowany na chodnikach, podjazdach i drogach.
  • Wzór rzymski – to jeden z częściej stosowanych wzorów w przypadku bruków z granitu. Zapewnia doskonałe klinowanie kostki granitowej, co podnosi odporność nawierzchni na obciążenie. Sprawdza się zarówno na chodnikach i drogach, jak i podjazdach i w ogrodach. 
  • Dzwony lub rybia łuska – to także metoda układania kostki granitowej w łuki podobne do wzoru rzymskiego. Osoby wybierające ten wzór często decydują się na zastosowanie dodatkowego koloru, aby wyraźnie zaznaczyć krawędzie kolejnych elementów, co sprawia, że nawierzchnia wygląda jeszcze efektowniej.
  • Wzory mieszane – umożliwiają odwzorowanie niemal dowolnego projektu. Stosując kombinację kostki, płyt granitowych oraz granitowych krawężników można łączyć klasyczne łuki z okręgami, krzywymi i kształtami dowolnie wybranych figur geometrycznych. 

Kostka granitowa we wzór rzymski

Układanie kostki granitowe w klasyczny wzór rzymski pozwala uzyskać bardzo dobry efekt wizualny. Wzór rzymski to alternatywa dla układu rzędowego. Doskonale komponuje się też w kompozycjach mieszanych. Sprawdza się. Prezentuje się efektownie zarówno na większych, jak i na mniejszych powierzchniach, np. na podjazdach i chodnikach.

Układanie kostki granitowej w łuki i okręgi

Kostka granitowa to doskonały materiał brukarski, który pozwala na realizację różnorodnych projektów. Jest dostępna w wielu kształtach i rozmiarach oraz w różnych kolorach, co pozwala układać rozmaite wzory. Jednym z częściej stosowanych są łuki lub dzwony. To alternatywa dla klasycznych łuków rzymskich. W tym wzorze krawędzie dzwonów często odcina się kostką w innym kolorze, aby uzyskać specyficzny efekt. 

Wzory prostokątne i rzędowe z kostki granitowej

Kostkę granitową układa się również w klasyczne wzory rzędowe i prostokątne. Różnorodność rozmiarów i kolorów kostki granitowej pozwala na komponowanie równych rzędów i kolumn, przesuwanie rzędów względem siebie i realizację wielu innych układów, dzięki którym można uzyskać ciekawy efekt stylistyczny.

Planując ułożenie kostki brukowej, warto rozważyć uzupełnienie aranżacji o dodatkowe elementy z granitu. Dobrym pomysłem mogą okazać się granitowe okładziny elewacyjne. W naszej ofercie są dostępne zarówno elewacje z płyt polerowanych, płomieniowanych czy szczotkowanych, jak i popularna granitowa boniówka.

Elewacje z kostki granitowej

Granitowe elewacje to dopełnienie projektów, w których wykorzystuje się brukowe kostki granitowe. Do dyspozycji mamy kilka produktów, które sprawdzą się jako materiał wykończeniowy elewacji budynków i budowli, w tym:

  • polerowane płyty granitowe – z połyskującą elegancką powierzchnią;
  • płomieniowane płyty granitowe – o chropowatej powierzchni zbliżonej fakturą do naturalnego przełomu skały granitowej;
  • piaskowane płyty granitowe – o równej ale szorstkiej powierzchni i krawędziach wygładzonych w procesie piaskowania;
  • granitową boniówkę – czyli cięte obijane płyty o charakterystycznej wypukłej fakturze.

Naturalny granit na bruku i elewacji z pewnością nada architekturze prestiżowego charakteru i podniesie wartość nieruchomości. Dodatkową zaletą zastosowania granitu jest jego trwałość i walory użytkowe. Krótko mówiąc, dobrze ułożona granitowa kostka brukowa to inwestycja na dziesięciolecia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *