Wytrzymałość kostki brukowej — ile lat wytrzyma?

Atrakcyjny wygląd kostki brukowej sprawia, że ten materiał wybierany jest do budowy nawierzchni w różnych miejscach. Estetyka jest oczywiście kluczowym aspektem, jednak warto mieć na uwadze, że równie istotną kwestię stanowi trwałość. Inwestorzy planujący położenie kostki na terenie posesji, parku czy parkingu liczą, że będzie ona funkcjonalna oraz posłuży przez wiele lat. Jest to możliwe, ale pod pewnymi warunkami, które muszą zostać spełnione. Warto o tym pamiętać zarówno przed dokonaniem zakupu, jak i w trakcie użytkowania. To od osób korzystających z tego rodzaju nawierzchni zależy, ile lat wytrzyma kostka brukowa oraz w jakiej będzie kondycji przez cały ten okres.

Jaka wytrzymałość kostki brukowej 8 cm?

W przypadku nawierzchni wykonanej z kostki brukowej istnieje kilka czynników decydujących o wytrzymałości. Liczy się przede wszystkim rodzaj materiału. Elementy z granitu, które dostępne są w SWADA Granit, gwarantują bezproblemowe korzystanie przez kilkadziesiąt lat, o ile są użytkowane w sposób właściwy. Oczywiście wytrzymałość kostki brukowej 6 cm do 8 cm, bo takie elementy są najpowszechniej stosowane, uzależniona jest nie tylko od surowca. Fundamentem — dosłownie — jest w tym przypadku proces układania oraz zastosowanie optymalnej podbudowy. Dlaczego? Ponieważ sprawia między innymi, że poszczególne elementy nawierzchni nie ulegają odkształceniom. Prawidłowe ułożenie kostki brukowej jest zatem tym czynnikiem, na który należy bezwzględnie zwrócić uwagę.

Negatywny wpływ na kostkę ma także wilgoć i w tym przypadku również trzeba pamiętać o podbudowie. Zastosowanie optymalnych kruszyw decyduje bowiem o optymalnym odprowadzaniu wody. Jest to ważne na przykład zimą, kiedy zamarzająca woda może doprowadzić do pękania bruku.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Nie tylko nierówno ułożona kostka brukowa ma wpływ na trwałość nawierzchni. Kolejną ważną kwestią jest jej prawidłowe dopasowanie. Wiadomo przecież, że inna grubość sprawdzi się w przypadku nawierzchni użytkowanej przez ludzi, a inna będzie właściwa dla ruchu aut. Także intensywność korzystania w dużym stopniu wpływa na wygląd i wytrzymałość powłoki. Niewątpliwie więc należy mieć na uwadze ten aspekt, kiedy planuje się zakup, a następnie proces układania kostki.

Nie zapominaj o pielęgnacji kostki granitowej

Tak jak w wielu innych przypadkach tak i w odniesieniu do nawierzchni na podjazdach, parkingach, chodnikach czy ścieżkach ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Nieprawidłowa eksploatacja oraz brak dbałości może doprowadzić do tego, że konieczna będzie wymiana kostki brukowej. Jak zatem pielęgnować nawierzchnię? Przede wszystkim czyścić ją z wykorzystaniem bezpiecznych i przeznaczonych do tego narzędzi oraz preparatów. Pozwoli to zachować powłokę w optymalnym stanie, zachowując trwałość i estetyczny wygląd. Warto też pamiętać, że w przypadku uszkodzenia jakiegoś elementu dobrym pomysłem jest naprawa kostki brukowej w mniejszym bądź większym zakresie. Dzięki temu będzie się ona efektownie prezentowała, a zniekształcenie lub uszkodzenie nie będzie się pogłębiało.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *