Jak usunąć mech z kostki brukowej?

Kostka brukowa powinna być regularnie czyszczona z mchu, aby utrzymać estetykę i trwałość. Mech powoduje również powstanie śliskiej warstwy zagrażającej bezpieczeństwu przechodniów, a ponadto przyspiesza procesy degradacyjne materiału. Regularne usuwanie mchu oraz innych zanieczyszczeń poprawia wygląd kostki i chroni przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Domowe sposoby na wyczyszczenie kostki brukowej obejmują wykorzystanie sody lub octu. Z kolei profesjonalne techniki to przede wszystkim czyszczenie ciśnieniowe i używanie specjalistycznych preparatów chemicznych. Czym wyczyścić kostkę brukową? Co warto wiedzieć o środkach używanych do skutecznego usuwania roślin w szczelinach?

Czyszczenie kostki brukowej sodą lub octem – domowe sposoby

Jak pozbyć się mchu z kostki brukowej przy użyciu sody oczyszczonej? To skuteczna i bezpieczna dla środowiska metoda, którą w razie potrzeby można wielokrotnie powtarzać. W pierwszym kroku należy obficie spryskać kostkę wodą (zwłaszcza szczeliny). Drugi krok obejmuje posypanie sody zarówno w miejsca, w których znajduje się mech, jak i w przestrzenie, gdzie nie występuje roślinność. W trzecim kroku trzeba szorować kostkę przy użyciu szczotki z twardym włosiem. Ostatni etap obejmuje dokładne spłukanie powierzchni wodą w celu usunięcia sody i fragmentów mchu.

Ocet na mech w kostce brukowej to kolejny domowy sposób na walkę z korozją biologiczną. Wystarczy rozcieńczyć go z wodą w proporcji 1:1, a następnie rozprowadzić na powierzchni kostki. Po odczekaniu kilku godzin trzeba użyć szczotki z twardym włosiem. Po wyczyszczeniu należy obficie spłukać powierzchnię wodą. Tą metodą można czyścić m.in. płyty granitowe (np. chodnikowe, płomieniowane i polerowane) dostępne w ofercie Swada Granit.

Jak pozbyć się mchu z kostki brukowej?

Firmy specjalizujące się w czyszczeniu kostki brukowej wykorzystują sprzęt i preparaty umożliwiające szybkie oraz skuteczne usunięcie mchu. Specjaliści stosują metody mycia ciśnieniowego, które są najbardziej efektywnym sposobem na głębokie oczyszczenie. Dzięki wykorzystaniu profesjonalnych maszyn czyszczących, które regulują ciśnienie wody, możliwe  jest dokładne usunięcie mchu bez ryzyka uszkodzenia kostki. 

Ponadto firmy wykorzystują specjalistyczne preparaty antygrzybiczne, które zapobiegają szybkiemu powrotowi mchu oraz wzmacniają powierzchnię kostki brukowej. Takie środki mogą być używane również do usuwania mchu z krawężników granitowych (w tym łukowych) i z boniówki granitowej.

Skuteczny środek na mech w kostce

Preparaty do usuwania mchu z kostki brukowej zawierają składniki aktywne takie jak alkohol izopropylowy, który szybko rozkłada struktury mchów. Innymi składnikami aktywnymi są chlorki zapobiegające ponownemu rozrostowi roślin. Prawidłowe stosowanie tych środków zapewnia czystość i skuteczną ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Należy jednak pamiętać, że preparat na mech w kostce musi być używany zgodnie z instrukcją producenta.

Zabezpieczenie kostki brukowej po czyszczeniu

Wypełnianie szczelin po mchu jest istotnym etapem konserwacji nawierzchni brukowej. Zapobiega gromadzeniu się wody, która przyspiesza rozwój roślin. Dodatkowo nadmiar wody może powodować uszkodzenie podłoża. Do uzupełniania szczelin używa się specjalnych mas piaskowych lub polimerowych. 

Materiały tego typu wyróżniają się trwałością i pełną odpornością na czynniki zewnętrzne. Piasek polimerowy tworzy wytrzymałe i elastyczne spoiny odporne na wnikanie wody. Ponadto stanowi skuteczną barierę przed powstawaniem chwastów i mchu w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *